fbpx

Bel ve Boyun Fıtığından Ameliyatsız Kurtulmak Mümkün

İçindekiler

Bel ve Boyun Fıtığından Ameliyatsız Kurtulmak Mümkün

Bel fıtığı ve boyun fıtığı kişilerin son derece zorlandığı ve sık sık karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Bu noktada bel fıtığı ve boyun fıtığından ameliyatsız tedavi yöntemi ile kurtulmak isteyen pek çok kişinin de var olduğunu ifade edebiliriz. Çünkü söz konusu fıtık türlerinin ameliyat ile tedavisi riskli olabilmektedir. Bu noktada kişiler ameliyat olmaktan korkabilir ve ameliyatsız bir şekilde söz konusu problemlerden kurtulmak isteyebilir. Bel ve boyun fıtığından ameliyatsız bir şekilde kurtulmak isteyen kişilere yardımcı olabilecek çeşitli ameliyatsız tedavi yöntemlerini sizin için derledik. Şimdi gelin söz konusu yöntemleri hep birlikte inceleyelim.

Bel Fıtığı ve Boyun Fıtığında Ameliyatsız Tedavi Yöntemi

Egzersiz, kronik bel ağrısı ve boyun ağrısı tedavisinin temelidir. Doktorunuzun ve fizyoterapistinizin rehberliğinde denemeniz gereken ilk tedavilerden biridir. Ancak Nava, aynı egzersiz setinin herkes için işe yaramadığını söylüyor. Egzersizler, spesifik semptomlarınıza ve durumunuza göre uyarlanmalıdır. Evde egzersiz rutinini sürdürmek de başarının büyük bir parçasıdır.

Kronik sırt ağrısı için fizik tedavi şunları içerebilir:

  • Duruşunuzu yeniden eğitme
  • Ağrı toleransının sınırlarını test etme
  • Esneme ve esneklik egzersizleri
  • Aerobik egzersizler
  • Gövde kaslarını güçlendirme
  • Pelvik taban kaslarını güçlendirme

Farkındalık ve Meditasyon

Kronik sırt ağrısı hem fiziksel hem de duygusal olarak zorlayıcıdır. Kronik bel fıtığı ve boyun fıtığı ile baş etmenin hayal kırıklığı, sinirlilik, depresyon ve diğer psikolojik yönlerini yönetmek için bir psikiyatr ya da psikoloğa sevk edilebilirsiniz. Bu uzman, zihninizin ağrıya odaklanmasını önlemek için meditasyon, yoga, tai chi ve diğer bilişsel ve gevşeme stratejileri önerebilir. Son dönemlerde artan zihin-beden tedavileri kapsamındaki tüm bu yöntemler aslında otonom sinir sisteminin yeniden düzenlenmesini sağlar. Bu açıdan bakıldığında vagus sinirini uyaran tüm  tedavi yöntemleri de parasempatik ve sempatik sinir sistemi arasındaki dengeyi yeniden sağlayacaktır.

Yaşam Tarzında Değişiklikler

Kronik bir sırt ya da boyun ağrınız olduğunda, sınırlarınızı kabul etmeniz ve buna uyum sağlamanız önemlidir. Uzmanlar “Vücudunuzu dinleyin ve hızınızı ayarlamayı öğrenin” diyor. Örneğin çimleri biçerken mola verin veya yiyecek taşırken mutlaka dinlenin. Ağrınızı kötüleştiren aktiviteleri not edin ve mümkünse onlardan kaçının. Bu sadece sırtınızın daha iyi hissetmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda altta yatan durumun ilerlemesini de önleyebilir. Hayat tarzındaki bir diğer önemli değişiklik de sigarayı bırakmaktır. Nikotin bilimsel olarak ağrıyı vurguladığı ve iyileşmeyi geciktirdiği bilinmektedir. Bu sayede boyun fıtığı ve bel fıtığı ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz.

Enjeksiyon Bazlı Tedaviler

için sinir blokları , epidural steroid enjeksiyonları , sinir ablasyonları , nöralterapi, mezoterapi, kuru iğneleme ve diğer enjeksiyon tabanlı prosedür türleri mevcuttur. Ağrının kaynağı bilindiğinde kullanılırlar ve bazen tedavi işe yaramazsa belirli nedenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilirler. Enjeksiyonlar ağrıyı belirli bir süre durdurabilir veya azaltabilir. Ancak uzun vadeli çözümler olarak tasarlanmamıştır ve tek başına kullanılmama gerekmektedir.

Bütüncül Tedaviler

Akupunktur, masaj, biofeedback tedavisi, lazer tedavisi,  elektriksel sinir stimülasyonu  ve diğer cerrahi olmayan omurga tedavileri de kronik sırt ağrısı için fark yaratabilir. Size fayda sağlayabilecek alternatif tedaviler hakkında uzman bir doktor ile konuşarak boyun fıtığı ve bel fıtığı tedavisinde alternatif yöntemlerden rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Farmakolojik Tedaviler

Kronik bel fıtığını ve boyun fıtığını tedavi etmeye yardımcı olmak için analjezikler, antienflamatuar ilaçlar, kas gevşeticiler, antidepresan, antikonvulsan ilaçlar ve diğer medikal tedaviler kullanılabilir. Bununla birlikte, çoğu istenmeyen yan etkilere sahiptir ve uzun süreli kullanım için tasarlanmamıştır.

Uzmanlar “Opioid ilaçlar genellikle kronik sırt ağrısı, boyun fıtığı ve bel fıtığı için ilk, tek veya uzun vadeli tedavi yöntemi olarak kullanılmamalıdır” diyor. Birçoğu bağımlılık yapar ve ağrınızın altında yatan nedeni ele almaz. Opioidler ancak bir uzman tarafından kapsamlı bir muayeneden sonra ve diğer ilaçlar rahatlama sağlayamadıysa reçete edilmelidir. Günü atlatmak için opioidlere bel bağlarsanız, ikinci bir görüş almanın zamanı gelmiş olabilir. Son dönemlerde IL-1 inhibitörleri, Sinir Büyüme Faktör inhibitörleri ile ilgili ağrıları NSAII’lere göre daha iyi azaltabileceklerine dair kanıtlar izlenmektedir. Ancak bu ilaçlar henüz rutin kullanıma geçmemiştir. Bunun yanında aynı etkiyi gösterebilecek nutrasötik ilaçlar kullanılabilir. Ağrının azaltılmasında Boswellia Serrata, Curcumin, Kollajen ürünleri, Turmeric, Capsaisin gibi bitkisel kaynaklı ürünler kullanılabilir. Ancak bu ürünleri de kullanırken hekiminizden destek almalı ve dozlarını hekim önerisine göre düzenlemelisiniz. Unutulmamalıdır ki bu tür bitkisel kaynaklar da doz aşımında aynı klasik ilaçlar gibi yan etki gösterebilir.

Bel ve Boyun Fıtığı Ameliyatsız Tedavi

Alptekin Fizik Tedavi olarak, bel ve boyun fıtığı ile ilgili soru ve sorunlarınız için bize kolayca ulaşabilirsiniz. Bize ulaşmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazıyı değerlendirmek için tıklayın
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]
× Bize Ulaşın