fbpx

Skapuler Diskinezi – Omuz Ağrısı Nedeni

Skapuler diskinezi , sırt bölgesinde yer alan kürek kemiklerinin hareketlerinin ritmik bir şekilde yapılamaması sonucu oluşur. 

Uzun torasik sinir gibi o bölgedeki sinirlerin hasarı, boyun fıtığı, kas gerginlikleri,omuz ekleminin stabil olmaması, postür bozuklukları özellikle torasik kifozun artması, alt trapez gibi bazı kasların güçsüzlüğü bu duruma neden olabilir.

Skapular diskinezi sonucunda humerus başı superiora doğru migre olduğu için omuzda sıkışma sendromu meydana gelebilir. Ayrıca rotator manşon sıkışması ile rotator manşon kaslarında yırtıklar oluşabilir. Anterior ligamanların gerilimi artacağı için labrum üzerinde baskı oluşur, bu durum da labrum yırtıklarını tetikleyebilir.

Özellikle fırlatma yapılan spor dallarında daha sık izlenir, iki omuz seviyesi birbirine eşit değildir. Omzu yukarı kaldırma ve indirme sırasında kürek kemiğinin orta hatta doğru kaydığı gözlenir.

Skapuler diskinezi rehabilitasyona çok iyi yanıt veren bir durumdur. Özellikle pektoralis minör kasına yönelik germek egzersizleri, serratus anterior kasını güçlendirmek için  şınav egzersizi, alt trapez kasını güçlendirme için yan yatarken kolun dışarı açılması fayda sağlamaktadır. Ayrıca torasik kifozu azaltıcı egzersizler etkili olacaktır. Manuel terapi ile skapuler mobilizasyon, kinezyobantlama ve elektroterapi metodları da tedavide kullanılabilir.

Yazıyı değerlendirmek için tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
× Bize Ulaşın